top of page

קבוצות רכישה

עו"ד קבוצת רכישה

בשנים האחרונות היינו עדים למורכבות הרבה בתכנון פרויקטים המבוצעים על ידי קבוצות רכישה. לעתים, היה זה היזם שנתקל בקשיים בתהליך גיוס ההון לבנייה ופעמים אחרות הרוכשים עצמם נתקלו בחוסר הסכמה ביניהם. במשרד עורכי הדין KMS ליווינו בשנים האחרונות קבוצות רכישה רבות החל מתהליך בדיקת הפרויקטים והחוזה ועד להשלמת תהליך הבנייה וקבלת האישורים למגורים.

ייצוג רוכשים בפרויקטים של קבוצת רכישה

קבוצת רכישה יכולה להיות דרך משתלמת לרכוש דירה בפרויקט במחיר נמוך יותר. אולם, אם לא בודקים את ההיסטוריה של המארגן ואת החוזקות והחולשות שלו, עשויים להיכנס לעסקה בעייתית. חלק מהיזמים התגלו לאחרונה כחסרי יכולת כלכלית ו/או חסרי ניסיון לנהל ולבצע את הפרויקט. אנו מתמחים בתהליך ליווי פרויקטים מהבחינה המשפטית על מנת שתוכלו לדעת כי לא שמתם את כספכם על קרן הצבי.

היות ורכישת דירה היא אחת העסקאות הגדולות יותר שמרבית המשפחות בישראל מבצעות במהלך השנים – לא תרצו לסכן את עצמכם בטעויות מיותרות. גם אם מדובר ביזם מוכר שארגן עד כה כמות גדולה של פרויקטים של קבוצות רכישה, עדיין חשוב לבדוק את מערכת החוזים היטב ולבחון האם המארגן אכן מנהל ומקדם את הפרויקט בצורה אפקטיבית. בשלב הביצוע, במקרה שמתגלה ליקוי כלשהו בתהליך הבנייה, כדאי שיהיה לצידכם משרד עורך דין מקצועי העוסק אך ורק בתחום המקרקעין ומתמחה בתחום קבוצות הרכישה. אנו רואים כל אחד מהפרויקטים שאנו מלווים כיחיד במינו. כל פרויקט כולל את המורכבויות הייחודיות שלו הקשורות למיקום הנכסים, לקבלת האישורים הראשוניים מהעירייה ולהתחלת העבודה  לאחר קבלת אישורים אלה. לאחר מכן, חשוב לוודא כי בשלב הביצוע כי הבניין נבנה בהתאם לתוכניות ולמפרטים אשר סוכמו עם קבוצת הרכישה. בכל שלב בדרך אנו נמצאים שם עבורכם על מנת לסייע ולייעץ.

אנו יודעים כי ייצוג רוכשים בפרויקט של קבוצת רכישה כולל גם התנהלות רגישה ופתרון בדרך של גישור ומשא ומתן בין הקונים עצמם ובין הרוכשים ליזם. בסוג זה מחלוקות חשוב שלא להגיע ל"פיצוץ" שעשוי לעכב את הבנייה, אלא לפתור את המחלוקת באופן ענייני ולא לעכב את הליך הבניה, עד ליום שבו תקבלו את מפתח הבית לידיכם.

בדיקת פרויקטים

אם אתם מתלבטים האם להיכנס לעסקה המערבת קבוצות רכישה, משרדנו מעניק שירותי בדיקת פרויקטים ראשונית שתסייע לקבל את ההחלטה. נבדוק את החוזה עם החברה והאם מדובר בעסקה כדאית או בעסקה שכדאי לוותר עליה? עו"ד פרויקטים מנוסה יכול לזהות את העסקאות הבעייתיות מראש ולהמליץ כיצד תוכלו לפתור את החשש באמצעות ביצוע שינוי בחוזה כדי שיתאים לאינטרסים שלכם.

ייצוג מוכרים בפרויקטים של קבוצה רכישה

בחלק מהפרויקטים בישראל אנו מייצגים דווקא את היזמים המארגנים את הפרויקט ומלווים אותו לצד נציגות הרוכשים. המוניטין הבעייתי שצברו יזמים רבים בתחום קבוצות הרכישה בשנים האחרונות, מחייבים ליווי משפטי צמוד כדי להעניק לפרויקט מעטפת משפטית בטוחה.

כל אחד מהיזמים שאנו מלווים נתקל בחשדנות מצד הרוכשים החל מהתהליך השיווק וחתימה על החוזה, המשך בתהליך קבלת היתר הבניה והתחלת הבנייה ועד לסיום הפרויקט. אנו נמצאים שם על מנת לסייע ולפתור קונפליקטים שעשויים להתגלע בדרך. אנו מודעים לכך שתחום הבנייה כולל בתוכו משתנים רבים שלא את כולם ניתן לדעת בתחילת הפרויקט. עם זאת, לא תמיד הרוכשים מודעים למורכבות הרבה שכרוכה בהפיכת תוכנית על הנייר למבנה קיים. אנו נמצאים שם על מנת להפיג את החששות הללו ולפתור את הנושאים העשויים ליצור מחלוקות כמו: בחירת הדירות, תיאום בין הרוכשים לגבי שטחים המשותפים, תכנון שטחים משותפים, תכנון מקומות החנייה וחלוקתם בין הדיירים ועד לקביעת סטנדרט הבנייה. כל אחת מההסכמות שבצעתם עם הדיירים נוכל לנסח בחוזה הרכישה בצורה נהירה שאינה משתמעת לשתי פנים.

נושא נוסף המוביל לקשיים בין המארגן לבין הרוכשים בקבוצות רכישה הוא - עיכוב בתהליך הבנייה על ידי הקבלן, הגורם לאיחור במסירת המפתח. איחור זה עשוי להשפיע על הזמן שבו הרוכשים נאלצים להתגורר בשכירות ולכן מהווה בסיס למחלוקות ותביעות משפטיות מצד הרוכשים. אנו מתמחים בתכנון משברים מסוג זה וליווי של יזמים בפרויקט "מאחר" בדרך הטובה ביותר על מנת להימנע מעלויות משפטיות כואבות או פיצויים גבוהים.

אחריות משפטית גם במקרה של איחורים

כבר בתחילת התהליך, כאשר הרוכשים חותמים על החוזה, אנו דואגים להעניק לכם את החסות המשפטית הנדרשת על מנת לטפל מראש בבעיה של איחורים. לצד סעיפים אלה אנו מסדירים גם את הנושאים הקשורים לשטח המתוכנן של כל דירה, לרבות שטחים כמו: מרפסות, ממ"ד וחלוקה פנימית של הדירה.

לפעמים קיים חוסר הבנה בין היזם לרוכש בדבר יישום התוכניות על הנייר. אנו נמצאים שם עבורכם על מנת לתאם ציפיות עם הרוכשים ולעגן בצורה משפטית את הסיכום מול הרוכש, על מנת להימנע מבעיות עתידיות. שינויים בחוזה ותוספות מתאימות יכולים לכסות אתכם מראש ולמנוע עגמת נפש הן ליזם והן לרוכש. 

לסיכום, אם אתם מחפשים משרד עורכי דין אקטיבי ומנוסה בתחום המקרקעין שילווה את קבוצת הרכישה שלכם ויסייע לפרויקט מן המסד ועד לטפחות, פנו למשרד עורכי הדין KMS. כל אחד מלקוחות המשרד זוכה לייעוץ מקצועי על בסיס ניסיון רב בייצוג קונים ויזמים, צוות שתמיד נמצא עם יד על הדופק בכל הקשור לשינויי החקיקה הנוגעים לתחום המקרקעין בארץ, והבנה עמוקה של התהליך בכל פרויקט בו אנו לוקחים חלק. אנו מתמחים הן בקבוצות רכישה, הן בפרויקטים מסוג פינוי-בינוי ותמ"א 38 והן בעסקאות נדל"ן פשוטות ומורכבות.

bottom of page