top of page

עורך דין פינוי בינוי

עורך דין פינוי בינוי 

משרד KMS מתמחה בליווי של תהליך פינוי ובינוי במסגרת פרויקט תמ"א 38/2. המשרד מסייע הן בבחינת זכויות המקרקעין והן בסיוע בתהליך הבירוקרטי הסבוך להשגת האישורים הדרושים. בנוסף, המשרד מפעיל שירותי גישור עם דיירים המתנגדים לתהליך ומסייע בפתרון הקונפליקטים העולים בין הצדדים.

מהו פרויקט פינוי בינוי?

תחום ההתחדשות העירונית קיבל רוח גבית בשנים האחרונות בדמות מגוון פרויקטים של תמ"א 38/2 ופינוי בינוי. דיירים רבים זכו לדירות חדשות במגדל מגורים שנבנו על הקרקע בה שכנה דירתם הישנה. הערים, במיוחד במרכז הארץ, שסובלות ממצוקת דיור חריפה הרוויחו דירות נוספות על שטח בו שכנו הדירות הישנות. לצד כל אלה, הבניינים הישנים והמטים לנפול שמשכו אליהם אוכלוסייה, הפכו למתחמי מגורים מפנקים לזוגות צעירים ומשקיעים.

הריסת המבנים הישנים אפשרה לנצל את השטח שהתפנה לא רק למבני מגורים אלא גם ליצירת שטחים ירוקים חדשים כמו פארקים או גינות המשרתים את הדיירים, מתחמי מסחר ושירותים, הוספת כבישים לשירות הדיירים ותוספות נוספות. אך, לצד כל היתרונות בפרויקטים אלה קיימים גם אתגרים לא מבוטלים.

מה הקושי בתכנון פרויקט פינוי בינוי?

חשוב להכיר גם את האתגרים שעוברים בעלי הדירות ויזמי הפרויקט בדרך לבניין החדש. על מנת שפרויקט פינוי-בינוי יצא לפועל, נדרשות פעולות משפטיות רבות והפרויקטים כרוכים בירוקרטיה סבוכה. ראשית, יש לקבל את האישורים המתאימים מהועדה המקומית להרוס את המבנים הקיימים ולבנות מתחמי מגורים אחרים במקומם. שנית, יש לקבל את אישור הדיירים המתגוררים במתחם להריסה, בתמורה לדירה או יותר במתחם החדש שיבנה. בתקופת הבנייה עצמה הדיירים צריכים להתגורר בבניין אחר על חשבון היזם הבונה את המתחם החדש - ונושא זה צריך להיות מוסדר בצורה חוזית מוקפדת.

כיום, רשויות עירוניות רבות החליטו לצמצם את היקף האישורים לפרויקט פינוי בינוי מתוך רצון לאזן בין המשאבים העירוניים באזור לבין כמות הדיירים והתושבים בעיר. כאשר כמות הדיירים בבניין מוכפלת או משולשת יש להתייחס גם לתשתיות תעבורה, ביוב, תחבורה ציבורית, חנייה ותשתיות נוספות. בבניין בו התגוררו מאה דיירים לכל היותר וכעת עומדים להתגורר בו חמש מאות, התשתיות הקיימות עשויות שלא לשרת את התושבים בצורה הטובה ביותר.

לאור האתגרים ביזום והקמה של בניין במסגרת פינוי בינוי, ניתן להבין כי חלק מהפרויקטים עשויים שלא לצאת לפועל. פעמים רבות הפרויקט ילווה בסיוע של עו"ד פינוי בינוי מומחה המשרת או את האינטרסים של הדיירים או את האינטרסים של היזמים מן העבר השני.

משרד עו"ד אור קמינסקי מתמחה בתחום המקרקעין על כל היבטיו. בין התחומים הבולטים במשרד בין למצוא את תחום הפינוי והבינוי ותמ"א 38/2.  

בכדי להתחיל את הפרויקט, על היזמים להציג בפני דיירי הבית הקיים את תוכניות הבנייה ולהסדיר את התמורה שיקבלו כנגד מכירת זכויות הבנייה על הקרקע והריסת המבנה הישן. בעוד חלק מהדיירים חותמים מיד על ההסכם עם היזם, חלק מהדיירים מתקשים להיפרד מהנכס הקיים – גם אם הוא ישן ומט לנפול. לעיתים, היזם רואה את הפרויקט כעסקת נדל"ן מניבה, אך חשוב לזכור כי הדיירים הקיימים במתחם רואים בו את ביתם. לכן, הדרך בה ניגשים לתהליך הגישור חשובה מאד. 

במקרה של מחלוקת עו"ד פינוי בינוי מנוסה יכול לסייע בישוב המחלוקות בין היזם והדיירים ולייצג את אחד הצדדים בלבד או לשמש כמגשר המתווך בין שני הצדדים עד שיגיעו להסכמה. התחום דורש היכרות מעמיקה עם הפן החוקי של תהליך פינוי בינוי, כמו גם הבנה וניסיון בטיפול בנושאים הרגישים הנלווים לפינוי הדיירים באופן זמני מהמתחם.

חלק מהדיירים, אינם מודעים לזכויותיהם וזקוקים לייצוג מול היזם על מנת לממש את הפוטנציאל הקיים בקרקע בצורה הטובה ביותר. למשל, קיים הבדל בין דיירים המתגוררים בדירות הגג בבניין הישן, אשר עשויים לאבד את השטח הנוסף של הגג, לבין דיירים המתגוררים בקומה הראשונה או השנייה בבניין.

בין שירותי עו"ד בתחום הפינוי בינוי במשרד ניתן למצוא גם הבנה מקיפה של התחום תוך ניתוח מעמיק של שמאות הנכסים - השווי של כל דירה כיום ביחס לשווי הדירה שתינתן בתמורה. כל זאת על מנת שתוכלו לבצע עסקה המשתלמת הן לדיירי המתחם והן ליזם עצמו.

לא מומלץ להתחיל תהליך פינוי בינוי ללא יעוץ מוקדם עם עו"ד

אם אתם מתחילים כיום תהליך של פינוי בינוי וזקוקים לעו"ד שילווה את הפרויקט מתחילתו ועד סופו נשמח להציג בפניכם מטרייה נרחבת של שירותי מקיפים. כל אחד מהלקוחות שלנו זוכה ליחס אישי על ידי צוות המשרד המיומן השופך אור על האתגרים הקשורים לפרויקט מסוג זה. תוך הקשבה מלאה לצרכים שלכם נמצא את הפתרון המשפטי המתאים על מנת לייצג את האינטרס שלכם.

לאורך השנים האחרונות ליווינו מספר רב של עסקאות מקרקעין שונות ובכללן גם פרויקטים בתחום של התחדשות עירונית. שימוש בשירותי עו"ד פינוי בינוי מנוסה בתהליך יכול להפוך אותו לקצר יותר. בתחום שבו כל חודש עיכוב עשוי להוביל לעלויות רבות יותר בתהליך, חשוב שכל שלב יעבור בצורה חלקה. הניסיון הרב בתחום מאפשר לנו לזהות את המאפיינים הייחודיים של החוזה בין היזם לדיירים ולהמליץ על שינויים בעת הצורך כאשר מתגלע קונפליקט.

אנו שמחים להיות חלק בלתי נפרד מהפרויקט שלכם ולסייע בפתרון כל בעיה. לקבלת ייעוץ מקצועי על ידי צוות המשרד וכן לתיאום פגישה ראשונית להערכת הפעולות הנדרשות בליווי הפרויקט שלכם, אל תהססו לפנות אלינו בטל: 03-5758347 או באמצעות טופס יצירת הקשר בתחתית הדף.

bottom of page